Website Logo
GIVE US SOME INFORMATIONS ABOUT YOUR BOOKING
Haydan Sirkeleri

100% ELMADAN
DOĞAL FERMENTE

KALİTE
İLKELERİNE
BAĞLILIĞIMIZ

Bu alanda sahip olduğumuz yaklaşık 300 yıllık deneyim, sirkeyi Kühne’nin faaliyetlerinin odak noktası haline getirmiştir.

Image
were will make your stay

the perfect combination of
style and taste

Image

Alkol tüm sirke türlerinin özüdür. Sirke üretiminde çoğunlukla brendi kullanılsa da, kırmızı veya beyaz şarap ya da meyve şaraplarından da sirke elde edilebilir. Bir havalandırma makinesinden hava baloncukları şeklinde gelen oksijenin yardımıyla şarabı sirkeye dönüştüren büyük haznelerin içinde, asetik asit bakterileri alkole eklenir. Her sirke türü belli bir sıcaklık, besin maddesi ve süre gerektirir. Bu süreç fermentasyon olarak da bilinmektedir.

Image

Sirkenin iç huzurumuzu sağlamak bakımından önemli olduğu söylenir. Özellikle Asya’da sirkenin arındırıcı bir etkisi olduğuna inanılır. Vücudun kendini temizlemesi ve toksinlerden arındırması için ayak tabanına uygulanan elma sirkeli alçılar bulunmaktadır.

Image

Sirke her derde deva olarak görülür ve diğer kullanım alanlarının yanı sıra gıda olarak da çok sevilir. Temizlik ve kireç çözmek için idealdir, hatta cildi temizlediği ve hava yollarını açtığı için tedavi amacıyla veya banyo malzemesi olarak kullanılabilir.

Image
Ürünlerimiz ve Biz

GALERİ

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
İletişime Geçin

İLETİŞİM