Yeni Güç Kaynağınız

Rob Usta çıktığı bu yolculukta; engin dağları aşmış, farklı kasabalara gitmiş, yeni çekirdekler keşfetmiştir. “Kahve” adını verdiği ürünüyle insanların yüzündeki enerji olmuştur. Uzun yolculuklar ve macera dolu hikayelerden sonra Rob Usta, kahve ağaçlarının ortasında “Robust” adını verdiği dükkanında kahvelerini insanlarla buluşturmaya devam etmiştir.


ÜrünlerimizRob usta ve güç kaynakları

  • Honduras Honey Micro-Lot, çikolata ve karamel notalarında bileşenlere sahip aroması ve düşük acılığa sahip asiditesi ile çok özel ve nadir bir kahve deneyimi yaşamak isteyenlerin en iyi alternatifi olabilecek özel bir seçenektir. Çok özel tarlalarda az hacimde yetişen ve Mikro-Lot olarak sunulan Honey, filtre kahvede veya zengin aromaya sahip single origin bir espresso için de kullanılabilir.

  • Brezilya'nın geleneksel kahve lezzetini tatmak isteyenler için dengeli ve tatmin edici bir lezzet sunan bu kahve çekirdekleri, Çikolata ve karamel notalardan gelen aromalar hakimdir. Kahve'yi özellikle filtre kahve ve espresso olarak tüketebilirsiniz. Brezilya kahveleri, kahvenin toplandığı eyalet ve çıkışı yapılan liman ile adlandırılmaktadır. Bourbon Santos, Santos olarak da bilinir ve ismi yüksek kaliteli kahve olarak geçer. Daha asitli kahve üretimi için idealdir.

  • Kenya Kahvesi genel olarak kahvenin Rock Star‘ı olarak bilinir. Genellikle siyah akısı, yoğun sitrik asiditesi ve greyfurt notaları ile ifade edilir. Çekirdek asiditesi, asitliliğin “parlaklık” kalitesine katkıda bulunur. Sonuç olarak çok tatlı ve bol kremalı kahveler ortaya çıkar. Kenya profilinin keşfedilmesinin büyüleyici kısmı, çeşitlerin izole edilebilmesi durumunda ortaya çıkar.

  • En kaliteli Tanzanya kahvesi; zengin lezzet ile beraber oldukça hafif asitliğe sahip olmasıyla bilinir. Bu özellikler, Kenya'nın komşusundaki kahve yetiştiricileri ile bu kahveyi benzer kılar. Diğer kahveler ise yumuşak ve daha hafif bir yapıdadır. Tanzanya aa tipi kahve çekirdeklerinden öğütülüp paketlenmiştir.Yoğunlukla Kilimanjaro ve Meru Dağları'nın yamaçlarında, Kenya sınırı kıyısında yetiştirilir. Bu kahveler Kilimanjaro olarak adlandırıldığı gibi asıl yetiştiği kasabanın ve taşındığı bölgenin (Arusha, Moshi) ismi ile de bilinebilmektedirler.

  • Amazon ormanları ve palmiye ağaçları ile çevrili müthiş bir doğaya sahip olan Kolombiyanın yüksek kesimlerinden elde edilen ve en çok bilinen kahve türüdür. Yüksek dağlarda yetişen bu kahve zengin tatlar ve aromalar içerir. Yumuşak ve ipeksi içimi, dikkat çeken kokusu, şekerimsi çikolata tadı ve dolgun bir finish ile Kolombia Bucaramanga bölgesine ait dikkat çeken bir kahve.

  • Etiyopya, kahvenin doğduğu yer olarak kabul edilir. Yirgacheffe yörelerinde yetiştirilen kahve çekirdekleri parlak ve güzel bir içim sunar. Hem sıcak hem de soğuk demlemeler için en ideal çekirdeklerden biridir. Belirgin çiçek notaları ile lezzetli bir hafif meyvemsi tatlara sahiptir. Yumuşak içimli bir kahve deneyimi sunar. Güçlü ve yoğun gövdeli kahve lezzetlerinin aksine, Yirgacheffe aromatik tatlara sahiptir.

  • Guatemala volkanlar, göller ve kahvesi ile ünlü olan bir ülkedir. Değişken iklim koşullarında büyüyen, Guatemala kahveleri yörenin tüm niteliklerini taşıyan tadım notalarına sahiptir. Guatemala dan gelen kahveler genelde yumuşak içimli, asidik oranı dengeli ve karmaşık lezzet notlarıyla dolu olan mükemmel bir kahvedir. Aroması ve tadı ile genelde birçok kahve sever kişiler tarafından severek tüketilen kahve çeşididir.

  • Sumatra kahvesi, Endonezya'nın batı noktasındaki Sumatra Adası'ndan toplanan, dünyanın en bilinen Arabica kahve çekirdeklerinin özgün kavrulmasıyla hazırlanır. Düşük asiditesi ve yoğun aroması ile ünlü bir kahve olan kahveyi isterseniz filtre kahve olarak, isterseniz espresso makinenizle nefis single origin espresso olarak hazırlayabilir, gün boyu zinde ve canlı kalabilirsiniz.